poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Recenzje

„Wielka księga super mocy” autorka Susanna Isern – psycholog, pisarka oraz mama, opowiada o kilku bohaterach, którzy mieli właśnie specjalne umiejętności. Choć są to postaci mające konkretne imiona, mogą jednocześnie odzwierciedlać każdego z nas, ponieważ różnią się od siebie tylko jedną, szalenie ważną rzeczą – są uzdolnieni w jakiejś konkretnej dziedzinie.
Autorka nie uważa, że ktoś wyróżnia się ze względu na to, że pięknie gra na skrzypcach. Dla niej największe znaczenie ma fakt, że ktoś LUBI to robić. W ten sam sposób mówi o czytaniu, gotowaniu czy matematyce. Super mocą w tych przypadkach nie jest kwestia talentu, który pewnie może pomóc w niektórych przypadkach, ale nie jest niezbędny, żeby się w czymś realizować.
W książce ważną rolę przypisuje się także cechom, o których mówi się zdecydowanie zbyt rzadko, np. umiejętności łatwego adaptowania się do sytuacji i miejsc. Wiele dzieci zazwyczaj trudno radzi sobie ze zmianami i pokazanie im takiej postawy, z pewnością pomogłoby poszerzyć ich perspektywy.
Na samym końcu ,,Wielkiej księgi super mocy” pojawia się lista, na której można zaznaczyć jedną lub więcej cech, które uważamy, że opisują naszego małego czytelnika. Autorka zachęca także do wymyślenia innych mocy, którymi możemy się opisywać. Jak myślicie, jakimi cechami określiłyby się Wasze dzieci?
Ilustracje są niezwykle estetyczne, pełne ukrytych treści i wrażliwego spojrzenia na otaczający nas świat – trudno się nimi nie zachwycać!
Bardzo polecam ,,Wielką księgę super mocy” wszystkim dzieciom powyżej 4. roku życia. Umiejętność dostrzegania w sobie pozytywnych rzeczy, a tym samym akceptowania siebie takim, jakim się jest, jest szalenie istotna w każdym wieku!

Niedźwiedź w wielkim mieście
Dowcipna książka obrazkowa dla młodszych czytelników.
Kiedy niedźwiedź budzi się ze snu zimowego, w lesie jest dziwnie pusto. Gdzie się wszyscy podziali? Przeprowadzili się do miasta – wyjaśnia jastrząb. Są tam podgrzewane jaskinie, mnóstwo pysznego jedzenia… i żadnych myśliwych!
Brzmi świetnie, więc niedźwiedź rusza w ślad za innymi.
Lis, borsuk, kuna i bóbr, którzy zdążyli się już wygodnie urządzić w parkach, na skwerkach i pod kioskami, nie są z tego zadowoleni. „Wpadniemy przez niego w tarapaty – mówią. – Ludzie nie zwracali na nas uwagi. A ten ogromny niezdarny zwierz napędzi im strachu i ściągną myśliwych! Musimy go przepędzić!"
Ale kogoś tak dużego niełatwo się pozbyć…
Niedźwiedź w wielkim mieście został wyróżniony nagrodą dla książki dziecięcej Nadrenii Północnej-Westfalii i znalazł się na Liście Białych Kruków (White Ravens), czyli w katalogu najlepszych książek dziecięcych świata przygotowywanym co roku przez specjalistów z Internationale Jugendbibliothek (Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży) w Monachium.


KORNISZONEK  - świetna opowieść o małym zabawnym chłopcu, który opisuje nam swoje życie i swoje przygody :)
Jacek Ogórski to siedmiolatek, który właśnie wybiera się do szkoły. I już od samego początku ma niezłe przygody ;) Na przykład to jak Pani na apelu wołała dzieci ze swojej klasy i kiedy powiedziała "Pan Ogórski" to Jacek wcale się nie zgłosił. Przecież Pan Ogórki to jego tata, a on jest nazywany Jacuś, Niunio, Dziubdziuś czy nawet Lalunia Mamuni, ale z całą pewnością nie Panem Ogórskim. Więc nie zgłosił się do Pani, przez co już na rozpoczęciu roku szkolnego, kiedy wszyscy wybrali się do swoich klas, on został sam na dziecińcu. A przecież nie będzie tak stał bez sensu, poszedł, więc do domu;)
Później też było ciekawie, koledzy naśmiewali się z jego nazwiska, ale za sprawą starszego brata (który jest bardzo mądry, grzeczny i ma same piątki i szóstki) został nazwany Korniszonkiem i taka nazwa naszemu małemu bohaterowi się spodobała i tak się też przyjęło:)
To tylko początek tego wszystkiego, co czeka na Was w tej książce. Pomysły Korniszonka doprowadzają często do przeróżnych śmiesznych sytuacji. Tok rozumowania takiego małego bąka jest momentami nie do końca logiczny, choć oczywiście naszemu głównemu bohaterowi i jego kolegom wydaje się zupełnie inaczej;)

Książkę można znaleźć w wirtualnej czytelni https://libra.ibuk.pl/book/214930
Plik do pobrania



„Gruffalo” to opowieść o małej bezbronnej Myszy, która chciała pójść na relaksujący spacer. Gdy tylko wyrusza spotyka kolejno swoich naturalnych wrogów, lisa, sowę oraz węża. Każdy chce ją zjeść, ale ona opowiada im wymyśloną bajeczkę, że jest umówiona ze straszliwym potworem Gruffalo, który lada moment ma się tu pojawić. Zwierzęta słysząc to przerażone zmykają. Mysz jest rozbawiona ich naiwnością. Przecież każdy wie, że żaden Gruffalo nie istnieje!

Wyobraźcie sobie jej zdziwienie, gdy nagle na jej drodze staje ogromny potwór, idealnie pasujący wyglądem do opisywanego przez nią przed chwilą. Gdy zaczynają rozmowę stwór przedstawia się. Ma na imię Gruffalo i zamierza zjeść Mysz!

Musicie się przekonać czy Mysz wywinie się z łap potwora, ale zapewniam, że dzieci uwielbiają tę książkę.

Historia pokazuje, że prawdziwa siła nie drzemie w naszych mięśniach. Najlepszy, to nie musi oznaczać największy. Kibicują Myszy, bo utożsamiają się z nią


 Książeczki z serii "Zaopiekuj się mną" opowiadają historie różnych zwierząt, które potrzebowały pomocy. Jedno z nich to szczeniak Fred. Jego ciekawska natura skłania go do ucieczki w poszukiwaniu przygód. Zagubiony i przerażony psiak w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd i nie wie, czy uda mu się wrócić do swojej pani. "Samotne święta Oskara" z kolei opowiadają o szczeniaku, który czuje się zaniedbany i osamotniony. Nie wie, dlaczego jego pani nie ma czasu na zabawę.!

Z miłości do zwierząt i z obserwowania ich relacji z dziećmi Holly Webb stworzyła serię o zwierzętach. Autorka uważa, że więź pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem to coś niesamowitego i zdecydowanie wartego opisania. Fabuła książeczek ma także wzbudzić w dzieciach empatię do zwierząt i nie traktowania ich jak pluszowe maskotki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz